Description
Description
This striking Charcoal Black finish adds impact and contrast to any modern bathroom and creates a designer look. This floor-standing unit provides ample storage, making it perfect for a busy family bathroom. The unit features soft-close doors to reduce daily wear and tear while ensuring a quieter closing action. Colour-coordinate your unit with a matching Charcoal Black WC unit. Supplied with a high-quality double ceramic basin.
Specifications
| Brand: | Nuie |
| Style: | Contemporary |
| Cabinet Thickness: | 18 mm |
| Fascia Thickness: | 18 mm |
| Inner Bowl Dimension (Depth): | 248 mm |
| Inner Bowl Dimension (Height): | 103 mm |
| Inner Bowl Dimension (Width): | 525 mm |
| Product Depth: | 390 mm |
| Product Height: | 905 mm |
| Product Width: | 1208 mm |
| Colour: | Charcoal Black |
| Bowl Shape: | Rectangular |
| Construction Method: | Cam & Wood Dowel |
| FSC Certified Materials: | Yes |
| Number of Handles: | 4 |
| Number of Bowls: | 2 |
| Number of Doors: | 4 |
| Number of Shelves: | 1 |
| Number of Tapholes: | 2 |
| Product Material: | MFC Textured Woodgrain |
| Assembly Required: | No |
| Includes Waste: | No |
| Adjustable Legs Supplied: | No |
| Handle Included: | Yes |
| Includes Overflow: | Yes |
| Basin Type: | Sits on Furniture |
| Construction Type: | Rigid |
| Handle Type: | Strap |
| Mount Type: | Floor Standing |
| Guarantee: | 5 Years |
| FSC Certification: | Yes |
