Description
Description
This floor-standing unit offers ample storage, making it ideal for a busy family bathroom. The striking Charcoal Black Woodgrain finish adds a bold, designer look to any modern space. Soft-close doors help reduce wear and tear while ensuring a smooth, quiet experience.
- Supplied with high-quality matching worktop for use with any of our vessel basins
- Vessel sold separately
- Soft-close doors for quiet and gentle closing
- Colour-coordinate your unit with a matching Charcoal Black WC unit
Specifications
| Guarantee (Years): | 5 |
| Brand: | Nuie |
| Range: | Athena |
| Colour: | Charcoal Black Woodgrain |
| Cabinet Material Finish: | MFC Textured Woodgrain |
| Cabinet Thickness: | 18mm |
| Overall Depth: | 390mm |
| Overall Height: | 883mm |
| Overall Width: | 505mm |
| Construction Method: | Cam & Wood Dowel |
| Construction Type: | Rigid |
| Number of Drawers: | No |
| Fascia Material Finish: | MFC Textured Woodgrain |
| Fascia Thickness: | 18mm |
| FSC Certified Materials: | Yes |
| Handle Included: | Yes, Supplied |
| Handle Style: | Contemporary |
| Handle Type: | D-Shape |
| Hinge Type: | 95 Degree Clip-On Soft Close |
| Mount Type: | Floor Standing |
| Number of Doors: | 2 |
| Number of Shelves: | 1 |
