Description
Description
This sleek gloss white wall-hung unit complements any modern bathroom design while creating the illusion of more space. Featuring soft-close drawers, it limits daily wear and tear and provides a quieter closing action.
- Supplied with high quality matching worktop for use with any of our vessel basins
- Vessel sold separately
- Sleek gloss white finish creates a designer look
- Wall hung design maximizes bathroom space
- Soft close drawers reduce noise and wear
- Colour coordinate with a gloss white WC unit
Specifications
| Guarantee (Years): | 5 |
| Brand: | Nuie |
| Range: | Athena |
| Colour: | Gloss White |
| Assembly Required: | No |
| Cabinet Material Finish: | MFC Painted Gloss |
| Cabinet Thickness: | 16mm |
| Overall Depth: | 390mm |
| Overall Height: | 556mm |
| Overall Width: | 505mm |
| Construction Method: | Cam & Wood Dowel |
| Construction Type: | Rigid |
| Number of Drawers: | Yes |
| Fascia Material Finish: | MDF Painted Gloss |
| Fascia Thickness: | 18mm |
| FSC Certified Materials: | Yes |
| Handle Included: | Yes, Supplied |
| Handle Style: | Contemporary |
| Handle Type: | D-Shape |
| Mount Type: | Wall Hung |
| Number of Doors: | 0 |
| Number of Shelves: | 0 |
