Description
Description
Supplied with a high quality matching worktop for use with any of our vessel basins (vessel sold separately). This eye-catching Anthracite Woodgrain finish complements any modern bathroom to create a designer look. The floor standing unit offers ample storage, perfect for a busy family bathroom. Soft close doors reduce daily wear and tear while providing a quieter closing action. Colour coordinate your unit with an Anthracite Woodgrain WC unit.
Specifications
| Guarantee (Years): | 5 |
| Brand: | Nuie |
| Range: | Athena |
| Colour: | Anthracite Woodgrain |
| Cabinet Material Finish: | MFC Textured Woodgrain |
| Cabinet Thickness: | 18mm |
| Overall Depth: | 390mm |
| Overall Height: | 883mm |
| Overall Width: | 605mm |
| Construction Method: | Cam & Wood Dowel |
| Construction Type: | Rigid |
| Number of Drawers: | No |
| Fascia Material Finish: | MFC Textured Woodgrain |
| Fascia Thickness: | 18mm |
| FSC Certified Materials: | Yes |
| Handle Included: | Yes, Supplied |
| Handle Style: | Contemporary |
| Handle Type: | D-Shape |
| Hinge Type: | 95 Degree Clip-On Soft Close |
| Mount Type: | Floor Standing |
| Number Of Doors: | 2 |
| Number of Shelves: | 1 |
